סוגי אבנים בכליות - למה הסוג משפיע על דרך הטיפול?

סוגי אבנים בכליות – למה הסוג משפיע על דרך הטיפול?

הצטברות אבנים בדרכי השתן ובכליות יכולה לגרום לכאבים חזקים, זיהומים, סכנה בריאותית חמורה וחוסר נוחות בחיי היום יום. כאשר האבנים מתחילות להצטבר בדרכי השתן והכליות הן מתחילות להקרין כאב גב על צידי הבטן על הבטן עצמה, בזמן ש מי שסובל מדרכי השתן עלול לסבול מחום גבוה וחייב לטפל במצב כמה שיותר מהר.

אבנים שחוסמות את דרכי השתן יכולים להוביל לכאב עז ויש סוגים שונים של אבנים בכליות בזמן שהאבחנה ביניהן עוזרת לקבוע את סוג הטיפול להוצאתן מהכליות. 

אז איזה סוגי אבנים בכליות יש?

אבני סידן  – אבני סידן מורכבות מסידן ואוקסאלט והן נוצרות במידה ויש רמה גבוהה של סידן בשתן. גם במקרים של ספיגת יתר במעי – ייתכנו אבנים בכליות עשויות סידן בעיקר.

אבנים זיהומיות – אבנים שמכילות אמוניום, סידן, פוסטפאט, קרונאט, מגנזיום ושאר חומרים שיוצרים את האבנים במידה ויש זיהום כרוני במערכת השתן. 

אבני חומצה – אבני חומצה אורית שנוצרות בשל חומצה שמצטברת בגוף בעת עיכול חלבונים לא תקין. 

אבני ציסטין – אבנים שאינן שכיחות ביונקים והן קורות בשל מחלות גנטיות נדירות. 

אז כיצד מטפלים?

את סוג האבנים יאבחן מומחה לאבנים בכליות קשור מאד לדרך הטיפול. כיום יש שתי דרכים נפוצות לטפל במצב: האחת על ידי שימוש בקרני הדף כדי לרסק את האבנים זאת באופן חיצוני ובאמצעות שימוש בקרני לייזר לאיתור מדויק של האבנים, והשנייה כוללת ניתוח לאחר אבחון והוצאת האבנים מהשופכה במקרים של אי ספיקת כליות, חסימת שתן מלאה או זיהום. בכול מקרה חשוב להיוועץ ברופא מומחה כדי להתאים את סוג הטיפול בנכון ביותר עבורכם. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *